Какви са етапите при изграждането на ФЕЦ 30 kwp

Какви документи са необходими за издаване на разрешение за строеж на фотоволтаична електроцентрала (ФвЕЦ) с мощност до 30 kW? Следващите стъпки ще ви ориентират в процеса:

  1. Конструктивно становище:

    • Това становище трябва да бъде изготвено от строителен инженер с пълна проектантска правоспособност. В него трябва да се включи описание на обекта, местоположение на монтажа, конструктивни характеристики, препоръки и заключения относно конструкцията.

  2. Електротехническо становище:

    • Това становище трябва да бъде изготвено от инженер-проектант с пълна проектантска правоспособност, също регистриран в Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. Включва подробни данни за фотоволтаичния генератор, електротехнически характеристики на централата и изисквания за нейния монтаж.

  3. Други необходими документи за свързване на ФвЕЦ за производство на електроенергия до 30 kW към Електроразпределителната мрежа (ЕРП):

    • Скица на имота с виза за проектиране на бъдещата фотоволтаична централа, съгласно чл. 147, ал. 1 и ал. 2 от Закона за устройство на територията – издава се от главния архитект на общината.

    • Становище от местното ЕРП относно мястото и начина на свързване на централата към електроразпределителната мрежа. За да получите това становище, предварително трябва да подадете искане за проучване на условията за свързване към съответната електроразпределителна мрежа (например, ЧЕЗ, ЕВН, ЕОН). Становището се издава след подаване на заявление за проучване на условията за свързване на фотоволтаичната електроцентрала към мрежата, съгласно чл. 24, т. 1 от Закона за енергийна ефективност и възобновяеми източници на енергия (ЗЕВИ).

След като цялата проектна документация (електротехническо и конструктивно становище) бъде съгласувана с ЕРП, издава се разрешение за строеж от главния архитект на общината.

Етапите за свързване на соларна система за производство на електроенергия към електроразпределителната мрежа включват следните стъпки:

  1. Подаване на искане за изготвяне на скица с виза за проектиране на фотоволтаичната централа в съответната община.

  2. Подаване на искане за проучване на условията за свързване към електроразпределителната мрежа (ЕРМ). Заедно с искането се представя нотариален акт за имота и копие от личната карта. В рамките на един месец следва да се получи становище относно свързването на системата към мрежата.

  3. След получаване на виза за проектиране и становище за свързване на фотоволтаичната електроцентрала, се изготвят необходимите инженерни становища.

  4. С всички посочени документи се подава искане за разрешение за строеж на фотоволтаичната централа в съответната община.

  5. След изграждането на ФвЕЦ и съгласуването на електротехническото и конструктивното становище с разпределителната компания, се подава заявление/искане за договор за свързване към съответната ЕРП.

  6. След успешните 72-часови изпитвания на централата, контролирани от ЕРП, и следващите стъпки включват изкупуване на предоставената в електропреносната мрежа енергия и подаване на искане за включване на соларната система в експлоатация чрез пускане под напрежение.

Използвайте линка и изберете вашата област, община и населено място, за да проверите наличието или липсата на свободен капацитет: https://ermzapad.bg/bg/za-klienta/uslugi/prisedinyavaniya/proverka-za-nalichie-na-kapacitet-na-erm-zapad-za-vei-proizvoditeli/

фец 30 в двора
фец 30
фотоволтаична централа 60
фец 60 отзад
фец 30 свързване
фец 60 отпред
фец 60